Duitse automobilistenorganisatie ADAC maakte bekend dat aanrijdingen bij lage snelheid soms meer letsel veroorzaken dan aanrijdingen bij hogere snelheden. Reden hiervoor is dat veel veiligheidsvoorzieningen op deze snelheid worden getest, waardoor er minder aandacht is voor veelvoorkomende aanrijdingen met een lagere snelheid.
Veiligheidsvoorzieningen in auto’s worden dusdanig afgesteld dat de auto in crashtesten goed scoort. Deze crashtesten worden meestal met 50 km/u uitgevoerd. De door ADAC uitgevoerde testen geven aan dat hierdoor bij een aanrijding met 35 km/u soms meer letsel ontstaat dan bij een aanrijding met 50 km/u.

Gordelspanner met spankrachtbegrenzer
Een van de veiligheidsvoorzieningen die een gevaar oplevert is een gordelspanner met spankrachtbegrenzer (load limiter). Dit systeem doseert de kracht die bij een aanrijding op de borstkas wordt uitgeoefend. Omdat dit systeem meestal pas bij hogere snelheid in werking treed ziet het ADAC meer borstkasletsel bij aanrijdingen met 35 km/u dan bij aanrijdingen met 50 km/u.
Papieren veiligheid
ADAC waarschuwt dat het huidige systeem schijn veiligheid creëert. Bij het ontwerpen van nieuwe auto’s houden fabrikanten rekening met de uitkomst van de crashtesten en minder met de vraag of de auto over het algemeen veilig is.
Nieuwe testprotocollen
Onderzoeksorganisatie EURO NCAP (The European New Car Assessment Programme) waaraan onder andere de ANWB deelneemt, ontwikkelt voor 2026 nieuwe testprotocollen waarin meer aandacht wordt besteed aan veel voorkomende ongevallen zoals aanrijdingen met lagere snelheden.
Gordelverwoning en gordelkorting
Bij verkeersongevallen ontstaat regelmatig letsel door het dragen van een gordel. Dit noemen we gordelverwonding. Het niet dragen van een gordel is echter geen optie. We zien regelmatig borstkasletsel bij letselschadeclaims, maar in deze gevallen voorkwam de veiligheidsgordel waarschijnlijk ernstiger (hoofd)letsel. Na een aanrijding betekent het niet dragen van een gordel bovendien dat een deel van de schade voor eigen rekening komt vanwege eigen schuld. Dit noemen we gordelkorting. De standaard gordelkorting is 25%.
Gratis rechtsbijstand en advies bij letselschade
Neem contact op. Bel naar 0800 44 55 000, stuur een e-mail naar info@letselschadeadvocaat.nl of vul het onderstaande contactformulier in.
Bron: ADAC.de
